Hei, joku teistä jolla on Busan sylinteriryhmä pöydällä voisi hieman kertoa ulkoisia mittoja sylinteriryhmästä, kun itse en ole vielä purkanut omaani. Tietääkseni gen1 ja gen2 ei merkittäviä eroja.
ryhmän kokonais korkeus ( käytännössä sylinterin pituus ), leveys ja pituus? ja noin parin millin tarkkuus riittää.
Race pyörään ollaan tilaamassa billetryhmä aihiota.
Terv: Joni
Saiskos enemmänki mittoja, jos vaikka mallintais solid wörksillä koko laitteen?
Erääseen kurssiini kuuluisi vapaa valintainen mallinnustyö ja busan mielellään mallintaisin.
Tosin melko mittava urakkahan kyseessä olisi...
Eli ihan vaan sylinteriputken kokonais pituus? Sylinteriryhmän, siis ulkokuoren leveys leveimmästä kohdasta, sekä syl.ryhmän kokonaispituus, pisimmästä kohdasta. ja muutaman millin tarkkuus riittää.
"mielikuva harjoitus" Jos kuvittele koko kokosyl.ryhmä neliön muotoisen alumiinipalikan sisään, niin minkä kokoinen palikka tarvitaan?
J.Hiipakka kirjoitti:Eli ihan vaan sylinteriputken kokonais pituus? Sylinteriryhmän, siis ulkokuoren leveys leveimmästä kohdasta, sekä syl.ryhmän kokonaispituus, pisimmästä kohdasta. ja muutaman millin tarkkuus riittää.
"mielikuva harjoitus" Jos kuvittele koko kokosyl.ryhmä neliön muotoisen alumiinipalikan sisään, niin minkä kokoinen palikka tarvitaan?
No olipa kynä ja paperi vähissä, mutta auttaisiko nämä asiaa?
kuvan oikeasta laidasta klikkaammalla siirtyy seuraavaan kuvaan
kuvan vasemmast laidasta klikkaammalla siirtyy edelliseen kuvaan
kuvan ala laidasta klikkaammalla avaa originaalin kuvan iso resoluutioisena uuteen ikkunaan.
Ainakin g1 ryhmiä käytetään molemmissa tapauksissa viritys hommissa. G2 ryhmissä on todettu kestävyys ongelma porattaessa ja siksi g2 virittäjät laittaa poratut g1 lohkot. Jos tuota tietoa hait?
Vakio kokoisena tarkoitus laittaa ja turbohommiin menossa. Kun tuntuu noi gen1 ryhmät olevan kiven alla, mutta gen2:n löytyisi ihan mukavasti maailmalta. Onko noissa sitten muuten mitoissa eroa ?
Kapakala kirjoitti:Vakio kokoisena tarkoitus laittaa ja turbohommiin menossa. Kun tuntuu noi gen1 ryhmät olevan kiven alla, mutta gen2:n löytyisi ihan mukavasti maailmalta. Onko noissa sitten muuten mitoissa eroa ?
mä kasasin ainakin samoilla osilla mitä ennenkin,ainoa ero mikä tulee mieleen,on noi putkien alavälit,ne on gen2 ryhmässä avattu,mikä on vaan tehollisesti parempi..
jos niitä gen2 ryhmiä löytyy enemminkin suht järkihintaan,ni mullekkin 1kpl,kiitos!
Edited By Tepa on 1317023477
"Right kick will send you to hospital,the left one to the cemetary" -Mirko Cro Cop-