Eli tavoite olisi aikaansaada alirutiini joka kirjoittaa muuttujan sisällön ECU:n flashille. Protokolla jolla kirjoittaminen tapahtuu on kuvattu näissä alla olevissa ohjelmissa.
Pientä edistymistä, ecuun pääsee kiinni aika kätevästi tuolla yllä kuvatulla komentotaulukolla. Tässä alla kuvassa ecueditor lukee ecun sisältöä ja taustalla näkyy alkuperäistä binäärikoodia.
hahaa - katsoinko oikein että tämä kontrolleri mahdollistaa blokkien lukemisen ja kirjoittamisen. Eli tarkoittaisi että voi lukaista kartat ulos, tehdä muutokset ja kirjoittaa takaisin vain karttaosat..
Montakohan blokkia menee kartta-alueen käsittelyyn?
Katsoit ihan oikein... en ole vielä laskenut tai testannut muuta kuin koko muistin lukemista ja kirjoittamista.
Yhtä karttatyyppiä kohden on tyypillisesti 24 karttaa. Yksi tyyppi on esim IAP, TPS; Idle IAP, idle TPS ja sitten sytkäkartat 3x24 karttaa. Joten kyllähän siinä muutama blokki menee - mutta ehkä kuitenkin nopeampaa kuin gen1.
Nyt on valmiina rutiini jolla saa yhteyden ja pysty lukemaan blokki kerrallaan. Seuraavaksi kun aikaa löytyy kokeillaan blokki kerrallaan erase ja program komentoja. Jos nuo toimivat niin toteutaan ecuditoriin ominaisuuden että vain muuttuneet tiedot kirjoitetaan ecuun.