Nyt tarvisinkin pikaisesti apuja arvoisilta busaveljiltä. Mikähän on tankinpulttien jako? Jos jollain sattuis olemaan busa siinä melkein hollilla ja vielä tarvittavat välineet käsillä niin voisi ystävällisesti käydä mittaamassa tuon jaon.
Sais tämänkin työpäivän hyötykäyttöön ja kuvat tehtyä kaverille.
Sama on väli kaikilla, kunhan muistaa, että sitä kahdeksatta siellä takana ei ole. Jos se etummainen jää sen telineen alle ja kiinnitys tulee niihin seuraaviin, niin niiden väli on 63mm. Näinkö sait laskettua?
Itse korkin halkaisija on 76mm, ja sen kehyksen 108. Mittaukset tehty rullamitalla, kun ei mauseria tähän hätään löytynyt .
Kiinnostavan näköinen on kamerateline systeemi...
Mut mieleen tulee, että on aikamoisen varren nokassa tuo kamera ja ainakin M5 pultit ei sinällään kestä tullaista vääntöä. Mieleen tulee, että jos tekee tuon telineen jalan, joka tulee tankinkorkkia vasten niin, että se on tosi tarkasti pintaa vasten, niin se jakaa painoa ja vääntöä mikä kohdistuisi pulteille..??
Tai jos tekee tukijalan kameran kohdalle joka vastaa tankkiin ja liittää imukupin siihen??
Näin kansankielellä sanottuna tuo peli näyttää "västäräkin sääreltä"..
Itse tilasin tuollaisen jalustan Englannista
Jalustan kiinnityksen varmistan pienellä liinalla. Ei mikään pieni ja näppärä, mut toimiva..
Leikkasin telineen ja kameran väliin 1.5mm kumista levyn. Hyvä kuvanlaatu eikä tärise
kamerana Sonyn DCR-TRV238E. Toimii myöskin KOVISSA nopeuksissa. tässä
Mutka77 kirjoitti:Itse tilasin tuollaisen jalustan Englannista
Jalustan kiinnityksen varmistan pienellä liinalla. Ei mikään pieni ja näppärä, mut toimiva..
Leikkasin telineen ja kameran väliin 1.5mm kumista levyn. Hyvä kuvanlaatu eikä tärise
kamerana Sonyn DCR-TRV238E. Toimii myöskin KOVISSA nopeuksissa. tässä
ps. muokkasin linkkii....ago
Jos sulla siitä levystä kun kuvaa heitäs vaikka privana. Itellä on sama teline.