...ettei minun tartte aina ajella joko Tamperhelle tai Jyväskylhän, niin ehotan, että vaihteen vuoksi ajeletta tänne Jämsän suunnalle.
Jämsänkosken keskustassa paperitehtaan kuppeella on avattu mukava museo-kahvila, jossa hyvät pullat, pikkusuolaset ja vähän "erilaista" taidetta! Sisustukselthan ja muutenki miljöölthän ihastuttava paikka.
Ottakaahan takapenkkiläisetki mukkaan ja ajelkaa su 7.6. klo 13.00 Jämsän Shellille (siinä ysitien-Lahden tien risteyksessä). Ajelhan siitä porukalla kahvistelemhan tuonne Jämsänkoskelle Jämsän keskustan kautta (matkaa kahvipaikalle n. 7km).
kuva Wanhasta Makasiinista
edit: tietysti tuolla kannattaa kävästä muutenki: linkistä kliketiklok tarkempaa tietoa paikasta, aukioloajoista yms. Omistajapariskunta on myös motoristeja.
toimeve kirjoitti:...ettei minun tartte aina ajella joko Tamperhelle tai Jyväskylhän, niin ehotan, että vaihteen vuoksi ajeletta tänne Jämsän suunnalle.
Jämsänkosken keskustassa paperitehtaan kuppeella on avattu mukava museo-kahvila, jossa hyvät pullat, pikkusuolaset ja vähän "erilaista" taidetta! Sisustukselthan ja muutenki miljöölthän ihastuttava paikka.
Ottakaahan takapenkkiläisetki mukkaan ja ajelkaa la 6.6. klo 13.00 Jämsän Shellille (siinä ysitien-Lahden tien risteyksessä). Ajelhan siitä porukalla kahvistelemhan tuonne Jämsänkoskelle Jämsän keskustan kautta (matkaa kahvipaikalle n. 7km).
Hyvä idea ja muuten varmaan tultaisiinkin vaimon kanssa, mutta yrittäjän arkeen kun kuuluu kuusipäiväiset työviikot ja lauantaisin työt loppuu vasta klo 14.00
...säätievot näytti semmoselta, että lauantaina olis pieni satteen mahollisuus ja kun tiiän, että suurin osa teistä on sokerista niin muutin tuota kutsua siten, että tapaisimma sammaan aikhan sunnuntaina 7.6.
...joojootiiäntiiän Murolet ja muut...sielä saatta kävästä vaikka joka sunnuntai mutta koittakaahan nyt ajella vähän tuttujen ympyröitten ulkopuolellekki
Arctikdiver kirjoitti:Kiitti!!!
Juthin niin reilusti tehty. Sallaa mielessä nuunnitteli jotta vois kipasta tuon kautta laavantaina kun lehemmä jutaamhan kotiperän suunthan.
Nooh jätämmä kahavit sitte tuonnemmaks.
-jari-
...no mutta ajelkaahan nyt siitä huolimatta tätä kautta, matkaa ei tule kuin 16km pitempi (vrt jos aijaa Lahesta suorhan Jkylhän), ja pääsee vähän vaihtelevampaa tietä (tie-24) ajelemhan, tästä sitten 9-tietä Jkylä ja siitä kohti pohjosta josko isoja teitä ajeletta.
Soita mulle 050-422 6190 jos ajeletta tätä kautta, niin ehottomasti kurvaan kahville minne sovithan! Hgistä tänne matkaa n 230km, joten hyvin tankillinen riittää ja matka-aika ei ole kuin rapiat kaksi tuntia jos Lahen motarin kautta tuletta.
Tarkotus olis jättää tuo nelos tie jutaamatta. On se sitte niin mahottoman tylsää köröteltävää ja valavonta mahottoman tiukkaa.
ehä sitä koskhan tiijä josko sinne suunnille eksymmä.. soittelemma.
Em mie oo hullu, mie oon Lapista.
Miehen voi saada pois Lapista, mutta Lappia ei saa pois miehestä. -LORDI-
member Team SMR
Tuo sunnuntai kuulostaa paremmalata, kun on vapaapäiväkin Jos ei nyt ihan karmeata keliä pidä niin voitaisiin vaimon kanssa sinne päräytellä. Se kun sai tänään oman pyöränsäkin niin into on huipussaan :mgirl
Katastelin kartasta josko löytyisi hyvä reitti sinne vähän pienempiä teitä pitkin. Ajattelin meiltä Kangasalta Sahalahden suuntaan (tie 325). Mahtaako Kuhmalahden jälkeen Eräjärvelle menevä tie (3260) ja siitä kohti Länkipohjaa ja ysitietä (3280), olla asfalttia? Onko kellään tietoa?
Voihan sitä tietty 325 tietä nelostiellekin ajaa ja sieltä Jämsään. Noita pikkuteitä olisi vaan kivempi kurvailla
busabobo kirjoitti:Mahtaako Kuhmalahden jälkeen Eräjärvelle menevä tie (3260) ja siitä kohti Länkipohjaa ja ysitietä (3280), olla asfalttia? Onko kellään tietoa?
...mielestäni nuo ovat asvalttiteitä, mutta sehän seleviää iltasella, kun käväsen testailemassa jousituksen säätöjä kun tuli eilen illalla vähän tuusattua. Elikkäs kurvaan iltasella ainaki tuon 3280 pätkän.
...on asvalttia ja eka kerran ajoin nyt tuota 3280:stä ja täytyy sanoa, että olispa ollu kuiva keli, herrajee mitä mutkia!!! Jonku verran kylläki kannattaa himmailla, vaikka 80-aluetta onki mukavasti, koska mutkat tosi "pimmeitä", puskat lähellä, tieliittymiä kohtuullisen tihiässä ja jonku verran oli mutkissa oikastu elikkäs vähän kiviä/sorraa mutkien reunoissa. Mutta muuten tosi hieno pätkä!
Tervetuloa vaan sunnuntaina tännepäin - mahollisimman moni
edit: ja joutuu löysäämhän myös keulaa vähän pehmiämmäksi, kun perää löysäs, niin tuntu tiukan keulan kans vähän "eriparilta" eli käänty kankiammin mutkassa - vai tuntuko se vain siltä...?
Huomenna sunnuntaina sitten vaan joukolla synttärikahveille
Mutta oli sitten tulossa paljon tai ei kethän niin kokoonnumma ysitien varressa Shellillä klo 13, josta sitten ryhmäajona (ryhmässä on ainaki yksi busa kun itte ajelen sinne, ellei muita ole paikalla) Jämsänkoskelle. Olishan se mukava parin keskustan läpi iiiiisooooolllllla porukalla naatiskellen pikkuhilijaa ajella...mutta tullee ketä pääsee, niin kahvilla ainaki käväsen Wanhassa Makasiinissa.