Aamusella kävin työmatkalla tankkaamassa busaa. Kun yritin tankkauksen jälkeen käynnistää, niin pyörä ei inahtanutkaan, ei syttynyt check- tai muitakaan valoja, torvikaan ei töötännyt, ainostaan öljynpaineen varoitusvalo vähän punersi.
Olisikohan akku nyykähtänyt, koska aikaisemminkin on tuntunut, että starttaaminen on ollut vähän niinkuin hilkulla? Onneksi tankkasin tällä kertaa työpaikan vieressä st1:n kylmäasemalla, joten eikun työntämään mopo työpaikan autohalliin kadun vastakkaiselle puolelle odottamaan tarkempaa diagnoosia.
Onko muilla kokemuksia, että jo kolmantena kesänä (vm. -05, 21 tkm) mopon akku on kaput ja mistähän kannattaa pk-seudulla hakea uusi patteri?
Samat on kokemukset ja liki identtiset kilometrit ! Sanoi myös sopimuksensa akku irti ja TÄYSIN odottamati. No sain vielä viime syksynä takuuseen uuden akun, mutta aiemmista pyöristä kokemuksena EXIDE tai joku sellanen on huippu Battery + monta testiä voittanut, käytän myös autossa Webaston takii isoamppeerista "Taksarinakkua" ja saman merkkistä, nyt ollut käytössä 2,5 vuotta autossa ja talvella en todellakaan säästellyt Webaston käyttöö, mutta aina vaan jakso vääntää ! Olen ajatellut, että ensi keväänä vaihdan Exiden myös Busaan, koska olen kuullut myös muiden negatiivisista kokemuksista orggis Batteryllä. ???
Muista ELÄÄ Tänään, Huomenna Se Voi Olla Myöhäistä . Huominen On Utopiaa Ja Eilinen Historiaa ! Kumpaakaan Et Pysty Elämään NYT
Tuli sitten hankittua uusi patteri busaan kun vanha nyykähti. Kun ei sitten AllRightista löytynyt niin eikun Bilteman hyllyjä penkomaan. Sopiva huoltovapaa geeliakku (8 Ah) merkkiä "Biltema" :p löytyi ja kassan kautta ulos. Hinta oli 35 e ja ei voi kuin ihmetellä akkujen hintaeroja kun Yuasan vastaavasta mallista (YT12A-BS 9,5 Ah) pyydetään 94 -99 euroa paikasta riippuen
Saa nyt nähdä Bilteman akun kestävyys, olen vähän ollut epäileväinen näiden B:n akkujen kanssa, toivotaan nyt edes hyvää hinta-laatu suhdetta.
Akku on nyt paikallaan ja latausjännitekin tuli varmuuden vuoksi mitattua (14,7V). Kovasti vain ihmetytti, ettei busan akku ole mitenkään kiinni. Tai onhan se kaapeleissaan kiinni ei sieltä kolostaan mihin pääse karkaamaan.
No hinta ainakin oli kohillaan ! oottelenpas sun kokemuksiasi Bilteman Baterystä !
Exide maksaa muistaakseni n. 50 erkkiä ja siinä MUISTAAKSENI 10 amp/h.
Mutta toi että on vielä Geeliakku, pani kiinnostaan ! bp2
Muista ELÄÄ Tänään, Huomenna Se Voi Olla Myöhäistä . Huominen On Utopiaa Ja Eilinen Historiaa ! Kumpaakaan Et Pysty Elämään NYT
Voin muuten veikata että tuo ei kauaa sulla kestä tuo akku.
Itse kokeilin 10Ah tarvikeakkua stormilta ja oikein kyselin että onko varmasti hyvä ja myyjä kehui että juu juu ja pas...
Alkuperäinen akku vähintään ja mielellään parempi kun busa kyseessä.
Tämä on minun mielipide, mutta luulen monen muun olevan kyllä samaa mieltä.
Myös ihmettelin akkua irrottaessani ettei ollut mitään pantaa tai kumilenksua pitämässä sitä kiinni kunnes
huomasin satulan alla olevan solumuovinpalasen joka ilmeisesti painaa akkua kun satula on kiinni.
Sanoi sopimuksen irti Orggis akku, no latauksella ja pikku lenkillä sain toimiin, mutta haen vastaavanlaisen Heinolta hoomena ! On tosin tupla hintainen Bilteman Battteriin, mutta toi on asia jota juuri jossain käsiteltiin ! jarimin linkki KANNATTAA lukea, jotkut Busan osat on aikas herkkiä muutoksille !! :p
Muista ELÄÄ Tänään, Huomenna Se Voi Olla Myöhäistä . Huominen On Utopiaa Ja Eilinen Historiaa ! Kumpaakaan Et Pysty Elämään NYT
Mulla 38tkm ajettu -01 busa eikä akun kanssa ollut mitään ongelmia. Nyt talvella oli tyhjentynyt kun en muistanut että GIpro on suoraan akussa kiinni. Otin akun irti ja kovasti siinä jotain japanilaista tekstiä oli. Voisiko olla 7 vuotiaassa vielä alkuperäinen akku? Ajattelin silti varalta vaihtaa kun on varmaan aika iäkäs patteri.
n 9 vuotta vanha alkuperäinen oli kun rupes syksyllä piiputtaan, ei enään täyteen latautunu. No nyt on uus yuasa paikallaan, jospa tuo toisen 9 vuotta kestäis..