Sivu 1/1

Lähetetty: 11 Huhti 2007, 20:16
Kirjoittaja 83-1175595756
Vaihdoin jäähdytysnesteet ja täytin syylärin täyteen ja paisuntasäiliön maksimiin. Kone käyntiin ja odottelin koska puhallin hurahtaa käyntiin, vaan eipä lähtenytkään siinä normaalissa kohdassa eli lämpömittarin näyttäessä puolta väliä. Huomasin lisäksi, että paisuntasäiliössä oli pinta hieman kohonnut. Katteet on vielä poissa, joten voisikonhan puhaltimen anturi antaa virheellistä tietoa vai onko jäähdytysjärjestelmässä ilmaa? Odottelen yön yli ja katson mikä on tilanne kun paikat on jäähtyneet. Tarviiko sitä jotenkin ilmata?

Lähetetty: 11 Huhti 2007, 20:21
Kirjoittaja Agostini
Katteles vastauksia tuolta



Edited By Agostini on 1176312317

Lähetetty: 11 Huhti 2007, 21:11
Kirjoittaja 83-1175595756
Kiitos pressalle vinkistä :) Ollut viime aikoina niin kylmiä ilmoja ja vauhtia mukana mutkateillä, että liekö se potkuri sitten pyörinyt enää aikoihin... Noh, mittari esiin ja testaamaan, viimeistään se Mutterilla kuumenee viikonloppuna;)

Lähetetty: 11 Huhti 2007, 21:25
Kirjoittaja busapappa2
JOO EI ! Siis juurikaan pyöri näillä keleillä AINAKAAN baanalla. Mutta annas olla kun yx päivä hurautin Riksusta pikkubaanoja Stadiin niin Flekti huusi kokoajan kun ajoin läpi kaupungin, sitten taas rauhottui kun ajelin olyppiatertsinaalin jälkeen meren puolelle kohti Mutterii . Se alkaa yleensä pyöriin, kun lämmöt nousee vähän yli keskiviivan, ja keskustassa kun oli lämmin auringossa ja just luukuttannu vähä rankemmin, niin johan huusi ! Sitte rauhottui taas kun lämmöt laski puolen välin viivalle . :;):

Lähetetty: 12 Huhti 2007, 09:58
Kirjoittaja 83-1175595756
Yön yli nukkuminen ja valohoito näyttää olleen parhaat keinot tässä tapauksessa. Aamulla paisuntasäiliön nestepinta alle minimin ja syyläri täynnä, joten ilma oli poistunut jonnekin. Testasin vielä rautalangan pätkällä flektin ja hyvin pyöri. Eiku kone käyntiin ja ketjujen rasvausta myllyn lämpenemistä odotellessa. Flekti hurahti käyntiin totuttuun tapaan lämpömittarin puolessa välissä :) Ilmatkin lämpenemässä ja 2 lomapäivääkin jäljellä, joten mutkatiet kutsuu! :skootteri:

Lähetetty: 12 Huhti 2007, 10:34
Kirjoittaja toimeve
heh, sama oli tuon oman "ei starttaa perskeles" -operaation kans; aika parantaa haavat niinku sanothan :cool:

Lähetetty: 12 Huhti 2007, 11:18
Kirjoittaja akseli
toimeve kirjoitti:heh, sama oli tuon oman "ei starttaa perskeles" -operaation kans; aika parantaa haavat niinku sanothan :cool:

pidä vaan toimeve se crc mukana ja jos startti vielä mykistyy matkan päällä koeta pitämällä starttinappulaa pohjassa ja rämppäämällä kytkinkahvasta :comp

Lähetetty: 12 Huhti 2007, 11:43
Kirjoittaja toimeve
akseli kirjoitti:
toimeve kirjoitti:heh, sama oli tuon oman "ei starttaa perskeles" -operaation kans; aika parantaa haavat niinku sanothan :cool:

pidä vaan toimeve se crc mukana ja jos startti vielä mykistyy matkan päällä koeta pitämällä starttinappulaa pohjassa ja rämppäämällä kytkinkahvasta :comp
Kiitos, vinkki kuitattu saaduksi.

On tosin jo kolme päivää toiminu normaalisti *kop kop puuta*

Lähetetty: 12 Huhti 2007, 15:59
Kirjoittaja busapappa2
CRC on loistava aine, sopii sähkölaitteisiinkin ja CRC aseöljy loistava EI sähkönippelien voiteluaine !! :p